CIECIERZYCOWE NALEŚNIKI Z OWOCAMI, JOGURTEM I MASŁEM ORZECHOWYM

Naleśniki robię średnio cztery razy w tygodniu. Mój synek, jak każde dziecko, uwielbia je. Skoro jestem już „zmuszona” do tak częstego smażenia naleśników, to chociaż sobie tę czynność urozmaicam, za każdym razem robiąc je z innej mąki, dodając inne przyprawy, wymieniając napoje roślinne, a czasami robiąc je w wersji wegańskiej bez jajek. Zawsze dokładam do nich dużą porcję warzyw – kiedy robię je w wersji wytrawnej, nie żałuję owoców – gdy mają być na słodko. Dzisiaj zaproponowałam tę wersję „na słodko” z owocami, bo jakby mogło być inaczej gdy mamy pełnię sezonu i możemy kupić takie owoce jakie sobie tylko wymarzymy.

 

1 naleśnik – 130 kcal

2 naleśniki – 260 kcal

7 naleśników – 930 kcal

1 porcja (2 naleśniki + owoce z jogurtem) – 390 kcal

ciasto naleśnikowe na 7 naleśników:

szklanka mąki z ciecierzycy,

¾ szklanki napoju ryżowego,

2 jajka,

¼ szklanki wody,

¼ łyżeczki soli,

łyżeczka czarnego sezamu,

łyżeczka, rozgniecionej w moździerzu, gorczycy,

łyżka oliwy z oliwek.

dodatki:

4 łyżki jogurtu naturalnego,

3 truskawki,

garść borówek,

garść malin,

3 owoce agrestu,

łyżka stołowa czerwonych porzeczek,

łyżeczka masła orzechowego.

 

sposób przygotowania

Jajka rozbiłam do miski, dodałam mąkę z ciecierzycy, oliwę z oliwek, napój ryżowy i wodę. Całość wymieszałam, następnie przyprawiłam solą, dodałam czarny sezam i rozgniecioną w moździerzu gorczycę. Całość znów wymieszałam dokładnie trzepaczką, żeby nie było grudek i odczekałam 15 minut. Następnie przeszłam do etapu smażenia. Na dobrze rozgrzaną patelnię wylałam taką ilość ciasta, która była mi potrzebna, żeby cienką warstwą pokryć całą powierzchnię patelni. Smażyłam jedną stronę do momentu, kiedy brzegi naleśnika były już wyraźnie przypieczone i w tym momencie przekładałam na drugą stronę. Naleśnik polałam jogurtem, posypałam owocami i polałam masłem orzechowym. Następnie przykryłam drugim naleśnikiem. Nie zwijałam go w rurkę, nie składałam w trójkąt, tylko podałam go w formie tortu naleśnikowego, dzięki temu udało mi się zmieścić do środka dużą ilość owoców.

naleśniki z mąki ciecierzycowej tylko na lookingforcooking.pl

 

TIP 1

W przepisie zaproponowałam dodanie do naleśników czarnego sezamu, jeżeli jednak masz w kuchni tylko biały sezam, to z powodzeniem możesz go użyć. Warto jednak wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy białym, a czarnym sezamem. Biały sezam zawiera więcej żelaza niż jego czarny odpowiednik, natomiast czarny jest znacznie bardziej zasobny w wapń. Mój syn nie może pić mleka i  jeść produktów mlecznych dlatego ja wybrałam sezam czarny. Obie odmiany sezamu zawierają sezaminę i sezamolinę, przeciwutleniacze te wpływają m.in. na obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu LDL.

TIP 2

Jeżeli nie masz w swoich zapasach mąki z ciecierzycy, a masz ciecierzycę, to już nie masz problemu. Prosta instrukcja jak z ciecierzycy zrobić mąkę. Na patelni upraż ziarna ciecierzycy, czym dłużej będziesz je prażyć, tym mąka będzie bardziej aromatyczna. Uważaj tylko, żeby nie przypalić nasion. Następnie wystudź nasiona i miel partiami w młynku do mielenia kawy. Po zmieleniu mąkę przesiej przez sitko. W taki sposób możesz przygotować mąkę nie tylko z ciecierzycy ale i z soczewicy, grochu, fasoli, nasion słonecznika, pestek dyni czy np. orzechów.

TIP 3

Możesz mąkę z ciecierzycy zamienić na inną mąkę bezglutenową np. ryżową, gryczaną czy jaglaną. Namawiam Ciebie jednak do przygotowania naleśników czy placuszków właśnie z mąki z ciecierzycy.  Dlaczego? Ponieważ mąka ta jest bogata w błonnik, który daje uczucie sytości na długo, dodatkowo zawiera ona duże ilości potasu obniżającego ciśnienie krwi i magnezu, dzięki któremu zawsze będziesz w dobrym humorze.

przepis na pyszne naleśniki, tylko na blogu Anety Łancuchowskiej lookingforcooking.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *