ZUPA DYNIOWA Z IMBIREM, CHILI I KOLENDRĄ

Niewątpliwą królową jesieni jest dynia! Moją ulubioną odmianą jest dynia hokkaido, ma lekko orzechowy posmak, nie trzeba jej obierać, a po upieczeniu smakuje bardzo ciekawie. Jeżeli jesteś łasuchem, Twoja praca jest stresująca i zdarza się Tobie zajadać stres, w takich sytuacjach sięgaj po warzywa które chrupią. Chrupanie ma działanie odstresowujące! Lubię też dynię piżmową za to, że można ją jeść na surowo. Ogólnie dynia jest niskokaloryczna, 100g zawiera zaledwie 26 kcal, dynia jest tez bogatym źródłem witamina A, witaminy C i witaminy E. Jest ona również doskonałym źródłem wielu naturalnych polifenolowych związków flawonoidowych, takich jak: beta-karoten, kryptoksantyna, luteina i zeaksantyna. Chcesz mieć doskonały wzrok, piękną cerę i cieszyć się szczupłą sylwetką? Jedz dynię, nawet i codziennie!

 

1 porcja – 100 kcal

przepis na 2 porcje

¾ dyni hokkaido,

1½ szklanki wody,

2 centymetrowy kawałek świeżego imbiru,

1 łyżeczka słodkiej papryczki,

½ łyżeczki soli morskiej,

½ łyżeczki curry,

½ łyżeczki pieprzu,

3 łyżki soku z limonki,

czerwona papryczka chili,

garść świeżej kolendry.

 

sposób przygotowania

Dynię przekroiłam na pół, następnie usunęłam z niej pestki, pokroiłam w kostkę i piekłam w piekarniku w temperaturze 220 stopni C przez około 40 minut. Dynię po upieczeniu wystudziłam, dodałam ciepłą wodę, przyprawy i zmiksowałam blenderem na jednolitą masę. Po zmiksowaniu, gotowałam je jeszcze na małym ogniu przez około 5 minut, następnie dodałam 3 łyżki soku z limonki. Gotową zupę udekorowałam kolendrą, papryczką chili i pieprzem.

zupa dyniowa na blogu - lookingforcooking.pl

TIP 1

Dynia ma wysoki Indeks  Glikemiczny (IG) co oznacza, że osoby z cukrzycą czy tez podwyższonym poziomem glukozy lub hiperinsulinemią czy insulinoopornością teoretycznie nie powinny jej spożywać. W praktyce jest tak, że jeżeli masz ochotę na krem z dyni, a jesteś np. diabetykiem, to możesz sobie na niego pozwolić, ale tylko pod warunkiem, że do zupy dorzucisz coś białkowego (ser biały, mięso, rybę, ciecierzycę, soczewice), co wpłynie na obniżenie IG dania. Możesz jeszcze dodać kromkę pieczywa razowego lub ryż brązowy, składniki te są bogate w błonnik, który również obniży IG całej potrawy.

TIP 2

Jeżeli masz refluks przełykowy lub zespół jelita drażliwego, zrezygnuj z ostrych dodatków do zupy takich jak: ostra papryczka chili czy imbir. Pozostań przy odrobinie soli, słodkiej papryczki czy kolendry.

TIP 3

Znam dużo osób, które uwielbiają połączenie zupy dyniowej z mleczkiem kokosowym. Możesz do mojej receptury dodać mleczko kokosowe, pamiętaj tylko, że łyżka stołowa mleczka kokosowego to około 20 kcal. Jeżeli w spiżarni nie masz mleczka kokosowego, a masz wiórki kokosowe, to możesz do ½ szklanki wiórków kokosowych dodać szklankę wody. Odczekaj 15 minut i zmiksuj blenderem, a następnie odcedź przez sitko płyn – domowe mleczko kokosowe zrobione!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *